Mалигнен меланом (Melanoma malignum - MM)
Mалигнен меланом (Melanoma malignum - MM)
Внимавайте за грозното патенце!
Грозното пате е друг предупредителен знак за меланом. Тази стратегия за разпознаване се основава на концепцията, че повечето нормални бенки по тялото си приличат една на друга, докато меланомите се открояват като грозни патета в сравнение с тях. Това подчертава важността не само да се проверява за нередности, но и да се сравнява всяко подозрително място с околните бенки, за да се определи дали изглежда различно от съседните си. Тези лезии на грозните патенца могат да бъдат по-големи, по-малки, по-светли или по-тъмни в сравнение с околните бенки. Също така, изолирани лезии без околните бенки за сравнение се считат за грозни патета.
Mеланомът е най-опасния кожен рак поради агресивния му растеж и бързото метастазиране. За щастие се среща само в около 5% от случаите на кожен рак. Според причините за възникването му, той може да бъде:
Спорадичен меланом - когато е разположен в телесна област, която не е изложена на слънчева светлина (липсваща меланогенеза) - длани, стъпала, лигавици, увеални, лептоменингеални.
Фамилен меланом - синдром FAMMM (Family Acquired Multiple Mole and Melanoma)
Лъчево-индуциран меланом - развива се в резултат на увредена ДНК (мутации) в кожните клетки от ултравиолетовите (UV) лъчи от слънцето или солариумите. Това води до неконтролиран растеж на тези клетки. Нашата имунна система поправя някои от тези увреждания, но не всички. С течение на времето може се натрупат мутации, които да причинят рак на кожата.
Много други фактори също играят роля за увеличаване на риска от меланом:
Лична или фамилна анамнеза за рак на кожата.
Бледа кожа (Fitzpatrick фототип I - III), която лесно изгаря.
Червена, руса или светла коса.
Сини или зелени очи.
Необичайно високо излагане на слънце (рискът е по-висок при периодично излагане на слънце, отколкото при редовно излагане).
История на слънчево изгаряне, особено слънчево изгаряне с мехури в детството.
Използване на солариум, особено при 10 или повече сесии. Установено е, че злоупотребата със солариум преди 35-годишна възраст увеличава риска от развитието му с до 59%.
Голям брой бенки.
Увеличаване на възрастта от 15 години нататък.
Получатели на трансплантирани органи.
Болест на Паркинсон.
Видове меланом:
Повърхностно разпространяващ се меланом - най-често срещаният тип кожен меланом. Той расте бавно и хоризонтално през най-външния слой на кожата, преди да започне да навлиза в по-дълбоките слоеве на кожата. Пикът на заболяването е 40-50 годишна възраст. При жените най-често се открива по краката а при мъжете по гърба. Инициира се de novo, без предхождаща лезия.
Нодуларен - най-агресивната форма. Бързо прониква в дълбоките слоеве на кожата. Инициира се de novo или от граничен невус. Локализира се по фотоекспонираните области на тялото и засяга по-често мъже.
Lentigo maligna, понякога наричан меланома in situ – или меланом стадий 0, е най-лечимата форма. Локализира се най-често по лицето и ръцете при възрастни жени. Когато започне да прониква по-навътре в кожата, става много по-злокачествения лентиго малигна меланом. И двете изглеждат като плоски или леко повдигнати кафяви петна по кожата и наподобяват възрастови петна.
Акролентигиозен меланом - локализира се по длани, стъпала, пръсти.
Субунгвален меланом - развива се под ноктите. Характерна е бързата поява на надлъжни пигментирани ивици върху нокътната плочка - меланонихия и пигментиране на страничната нокътна гънка - с-м на Hitchenson.
Ахроматичен меланом вместо тъмни или черни петна по тялото, се представя като бледо розово петно върху кожата. Поради това може да бъде по-труден за откриване.
ABCDE на меланома:
Първите пет букви от азбуката ще ви помогнaт да разпознаете предупредителните признаци на меланома.
А - асиметрия (asymmetry). Повечето меланоми са асиметрични. Ако начертаете линия през средата на лезията, двете половини не съвпадат, така че изглежда различно от една симетрична обикновена бенка.
B - граници (Borders). Границите на меланома обикновено са неравномерни и могат да имат изпъкнали или назъбени ръбове. Обикновените бенки са склонни да имат по-гладки и равни граници.
C - цвят (Color). Няколко цвята в една бенка са предупредителен знак. Докато доброкачествените бенки обикновено са с един нюанс на кафяво, меланомът може да има различни нюанси на кафяво или черно. Докато расте, може да се появят и червени, бели или сини цветове.
D - диаметър (Diameter) или тъмно (dark). Въпреки че е идеално да се открие меланом, когато е малък, това е предупредителен знак, ако лезията е с размер на гумичка на молив (около 6 mm, или ¼ инча в диаметър) или по-голяма. Някои експерти казват, че е важно да се търси всяка лезия, без значение какъв размер, която е по-тъмна от останалите. Редки, амеланотични меланоми са безцветни.
E - развитие (evolution). Всяка промяна в размера, формата, цвета или повдигането на петно върху кожата ви, или всеки нов симптом в него, като кървене, сърбеж или образуване на корички, може да бъде предупредителен знак за меланом.
Ако забележите тези предупредителни признаци и симптоми или видите нещо НОВО, ПРОМЕНЯЩО се или НЕОБИЧАЙНО върху кожата си, незабавно посетете дерматолог!